Sensör nedir?


Arkadaşlar hemen kısaca sensörlerden bahsetmek istiyorum.Fotoğraf makinesinde lensten gelen ışık sensöre düşer ve sensör görüntü oluşturur.Sensör boyutuna göre Mp dediğimiz kavram ortaya çıkar.Sensörlerin çeşitleri vardır.2 çeşit sensör vardır; CCD ve CMOS sensör.

  • Kısaca CCD sensör; ışığa daha duyarlıdır düşük ortamda bile güzel sonuçlar verir,daha düşük noise oluştururlar.
  • Kıcasa CMOS sensör;küçüktür,en küçük makinelere bile uygulanabilir,devreleri çoktur ve özellikleri vardır,hızlıdırlar ve bunun için yüksek performans sağlarlar.
Sensörlerin boyutları demiştim bu konuyu biraz daha açalım.İki gruba ayrılır Full frame ve APS-C (crop) sensör.Bunlar boyut birimlerini ifade eder.

  • Kısaca Full frame;24x36 mm yani bildiğimiz eski filmli makinelerde ki 35 mm e denk geliyor.Bu ne demek lensimi 50 mm ise 50 mm değerinde kullanıyoruz demek.Aşağıda örneğini verdim
Gördüğünüz gibi full frame çemberinin alanı geniş.Ama diğer alttaki crop sensörlerin alanı dar.
Dipnot:APS-C Nikon ve Canon kullanır.APS-H ise Canon markasının bazı modelleri kullanır.
Değeri; Canon APS-C (1.6 çarpan)
            Nikon APS-C (1.5 çarpan)
            Canon APS-H (1.2 çarpan)

Size sensör nasıl bir yapıda onun örneğini vereceğim ve 2 makine de full frame ve crop sensörlerin makineler de ki örneklerini vereceğim daha net anlayacaksınız :)
Crops sensör bakın küçük onun için dar çekiyor
 Full Frame bakın büyük onun için geniş çekiyor
Evet arkadaşlar sensör konumuz da böylece bitirdik.Kısa ve yalın şekilde anlatmaya çalıştım.Yanlışım olmuşsa özür dilerim.Görüşmek üzere :) 

Telif hakkı saklıdır

Telif hakkı saklıdır