6 Nisan 2015 Pazartesi

Damla fotoğrafı nasıl çekilir ?


Merhaba sayın okuyucularım.Uzun zamandır yoktum.Sebebi ise Vatani görevimi yapmaktaydım bitirdim :) Sizlerden habersiz gittiğim için özür dilerim.

Fotoğrafçılıkta merak edilen konulardan bir tanesi de damla fotoğraflarıdır.Gerçekten insanı başka dünya ya götürüyorlar.Bugün yine sizlere sade bir dil ile damla fotoğrafı çekme tekniğini anlatmaya çalışacağım.Biliyorsunuz ki benim amacım fotoğrafı sade bir dil ile herkesin çekmesini sağlamak.Elimden geldiğince :)

Öncelikle Bir takım malzemelere sahip olmamız gerekiyor.Her zaman ekipman öncelik konumuz olmalıdır.

İhtiyaç listesi ;

  • Tepe flaşı 
  • Tripod
  • Arka fon 
  • Masa 
  • Suyu koymak için bardak vs tabak
  • Harici ışık (isteğe bağlı)
  • Şırınga (suyu damlatmak için)

Öncelikle etrafında sudan etkilenmemesi için eşya bırakmıyoruz.Malum eşyalar zarar görsün istemeyiz.Su kabımıza bir miktar su dolduruyoruz.Masamıza yerleştiriyoruz.Arka fonu güzel bir şekilde yerleştiriyoruz.Daha sonra Tripodumuzu kuruyoruz.Makinemizi Enstantane moduna alıyoruz.
Makine değerlerini 1/1000 gibi yüksek değerlere alıyoruz.Daha sonra Tepe flaşımızı kuruyoruz.
Elimiz de bulunan şırıngaya bir miktar su dolduruyoruz.Makinemizi Manuel netleme sistemine alıyoruz.Şırınga kabımız da bulunan suya biraz daldırıp kadrajı ayarlıyoruz ve netlemeyi yapıyoruz.
Daha sonra Uzaktan kumanda varsa daha rahat olur yoksa makinemizde bulunan geri sayım özelliği ile denklanşöre basıyoruz.Şırıngada bulunan suyu yavaş şekilde bırakıyoruz ve yüksek enstantane ile damlaları havada yakalıyoruz.

İlerleyen zamanlarda bu tekniği bizzat size göstermek istiyorum.Görseller de telif hakkı bulunduğu için bloguma koymuyorum.Lütfen kusura bakmayın.Sorularınız olursa sorabilirsiniz.Herkese iyi çekimler :) Görüşmek üzere...

For Further Reading,
damla fotoğrafı, damla fotoğrafı nasıl çekilir?

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Telif hakkı saklıdır

Telif hakkı saklıdır