22 Şubat 2014 Cumartesi

Manuel lens kullanımı nasıl olur ?


Merhaba arkadaşlar.Yazılarımı artık işlerim dolayısıyla her gün yazamıyorum.2 günde 1 olarak değişiyor.Lütfen kusura bakmayın ve takipte kalın.Bugün sizlere daha önce yazacağım dediğim bir konu hakkında bilgi ver ip uçları vermek istiyorum.Manuel lens kullanımı nasıl olur? Manuel lens nedir? Hangi ayarlarda kullanmak gerekir? Bu sorulara cevap arayacağız.

Manuel lens nedir ?
Manuel lens,otomatik fokus motoru olmayan yani diyafram ve netlemeyi elimizle yaptığımız lenslerdir.Bu durumda bu lens MF lenstir.

Manuel lens kullanımı nasıl olur?
Manuel lens kullanımı bakımından ilk başlarda bayağı zorlar insanı.Manuel netleme olduğu için zevklidir de aynı zamanda kullanımı.Düzgün bir kare almak için başlarda uğraşırsınız.Hatta sinirlendiğiniz zamanlar olur."Satacağım bu lensi" yada "nereden aldım da kullanmaya başladım" dersiniz.Elinizde varsa bir tane sakın atmayın.Yazımı okuyun eminim size faydalı olacaktır.En az 30 yıllık lenslerden bahsediyoruz.Tarihi eser niteliğinde araçlar :)

Hangi ayarlarda kullanmak gerekir?
Manuel lensler dediğim gibi netleme ve diyaframı kendimiz hareket ettiririz.Bu yüzden belli kuralları vardır.Öncelikle otomatik fokus yani AF olmadığı için Diyafram modunda kullanamazsınız.Makineye diyafram bilgisi iletmez.Enstantane veya Manuel modla kullanacaksınız.Benim size önerim enstantane modunda kullanmanız olacaktır.Bu lenslerde diyaframı en küçük ayara getirirsiniz.2.8,1.8 gibi her çekim öncesi kontrol edersiniz.Çünkü ayarlar değişebilir.Sonuçta makineyi çantasına koyarken diyafram bileziğini oynatma şansınız var :) Kısacası çekimden sonra ah ben nerede hata yaptım neden böyle oldu demek istemiyorsanız ayarlarınızı baştan kontrol ediniz.

Manuel lens fotoğraf makinesine nasıl takılır?
Manuel lensler Dslr fotoğraf makinelerine adaptör yardımı ile takılır.Her markaya göre adaptör ayrıdır.Metal olanları,Plastik olanları ve çipli olanları vardır.Adaptörü lense takarsınız.Lensi de fotoğraf makinesine takarsınız.

Aşağıda çeşitlerini göstermek istiyorum

Çipli plastik adaptör
çipli m42 adaptör

Çipsiz plastik adaptör
çipsiz m42 adaptör
 Çipsiz metal adaptör

çipsiz m42 adaptör

Çipli metal adaptör
çipli m42 adaptör

Çipsiz adaptör:
Fotoğraf makinesine sadece uyumlu olmasını sağlayan aparattır.
Çipli adaptör:
Üzerindeki çip ile makineyi kandıran ve "bip" sesi almamızı sağlayan adaptördür.Netlemenizde size yardımcı olur.Ben önermem.

Önerim:Metal ve çipsiz olanını almanız.Plastik kırılıyor.Çipli olan ise belli süre sonra çipi arızalanıyor.


Çekimi nasıl yaparım? Hangi yolları izlemeliyim ?
Diyelim ki eliniz de Canon markasının 50 mm 1.8 diyafram değerlerinde bir manuel lensi var.Makinemize lensi takıyoruz.Portre çekeceksiniz.Enstantane moduna getiriyoruz.Daha önce bahsetmiştim blogda mevcut.Hızı tecrübe kazanarak bulabilirsiniz ama size yardımcı olmak isterim.1/1250 yapın.İsoyu kendiniz ortama göre ayarlarsınız.Netleme halkasını çevirin.Sakin olun ve asla panik yapmayın.Yoksa ince ayarı tutturmanız zor olur.Modelin gözüne netleyin ve çekimi yapın.Bu zamanla kendinizi geliştireceğiniz bir olaydır.İlk başlarda olmadı diye üzülmek yok.

Manuel lens mi iyidir otomatik lens mi ?
Bu konu uzun ve tartışmaya açıktır.Eğer paranız varsa her zaman otomatik lens iyidir.Paranız yoksa manuel lens alın kullanın.Güzel işler çıkartırsınız.Özellikle Canon af 50 mm f/1.8 lens yerine manuel lens almak daha mantıklıdır.Manuel olan daha sağlam ve metaldir.İçindeki malzemeler kırılmaz.

Aşağıda bazı manuel lens ile çekilmiş görseller sunmak istiyorum.Bu konu geniş bir konudur bayağı kısmını anlattığıma inanıyorum.Sorularınız olursa çekinmeden sorun.Görüşmek üzere.Hoşçakalın :)
Telif hakları nedeni ile fazla görsel veremiyorum.Özür dilerim

Canon Fd 50 mm f/1.8
manuel lens

Canon Fd 85 mm f/1.8
canon fd

Canon Fd 135 mm f/2.8
135 mm manuel lens


For Further Reading,
Fd lens, iyi çeken manuel lens, lens adaptörü, Manuel lens kullanımı nasıl olur?, Manuel lens nedir ?

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Telif hakkı saklıdır

Telif hakkı saklıdır