8 Şubat 2014 Cumartesi

Filtreler ne işe yarar? Bana lazım olur mu ?


Merhaba arkadaşlar.Yine sade bir anlatımla karşınızdayım.Bugün size filtre konusunu anlatmaya çalışacağım.Hemen başlayalım isterseniz :) Öncelikle filtre nedir?
Filtre;Fotoğraf makinesinde lensin önüne takılan değişik özelliği olan ışığı kırmada veya süzmede kullanılan bir aparattır.
Genelde fotoğraf meraklıları Dslr fotoğraf makinelerine ilanlarda baktıkların da Uv (ultraviyole) filtre olmasına dikkat ediyorlar.Nedir bu Uv filtre isterseniz herkesin merakı olduğu için ondan başlayalım.
Uv (ultraviyole) filtre;Güneşin uv ışınlarının fotoğraf makinesine düşmesini engeller.Fotoğrafta bazen renk bozukluklarına sebep oluyor.Düşünseniz ya gözünüzde gözlük var bir gözlük daha var.Görüş alanınız kısıtlanmaz mı ? Ben Uv filtre kullanmıyorum.Ancak makine ile işiniz bitince takarsınız es kaza makine yada lens düşünce camı kırılmasın diye.Yalnız gerçekten pahalı markalar var onlar işini güzel yapar.Uygun fiyatta olanları almanızı önermem sadece dediğim gibi fotoğraf kalitesini düşürürler.

Uv filtre
uv filtre

Gördüğünüz gibi lensi kırılmaktan kurtarmış
kırılmış uv filtreİnfrared (kızıl ötesi) filtre;Bu filtre fotoğraflarda harika bir efekt vermeye yarıyor.Fotoğraflar kızıl ötesi kamerada taranmış gibi bir hava veriyor.Bu filtrenin etkisini Photoshop yardımıyla yapmak mümkündür.Uzun pozlama yöntemi ile yapılıyor.Çektikten sonra kızıl görüntü oluşuyor daha sonra Photoshop ile renkleri ters çevirerek işliyoruz.Bu iyi bir Photoshop bilgisi gerektiriyor.

infrared filtre ham hali

İşledikten sonra bu hale geliyor

infrared filtre

infrared filtre


infrared filtre
Eğer değişik efekt vermekten hoşlanıyorsanız tavsiye ederim.

Nd (doğal yoğunluk) filtre;Bu filtre en sevdiğim filtre türüdür.Daha önceki uzun pozlama konumda bunu size açıklamıştım.O yüzden burada anlatma gereği duymuyorum.Bakınız

Polarize filtre;Bu filtre yansımaları keser.Polarize filtre ile yapabileceklerinizi madde halinde yazarsam daha aydınlatıcı olacaktır.
Neler yapabilirsiniz:
  • Araba yüzeyindeki yansımalar yok olur
  • Camdan yansıyan pürüzleri yok edebilirsiniz
  • Suyun içindeki balıkları çekebilirsiniz
  • Gökyüzü mavisi daha canlı ve koyu çıkar
Filtre üzerinde daire sistemi vardır.Çemberi çevirdiğinizde vizörden bakarken etkisini görmeye başlarsınız.Tavsiye ederim.Aşağıda normal çekim ve Polarize filtre ile çekim farkını göstereceğim

                                       polarize filtre

polarize filtre

polarize filtre


polarize filtre


Renk  filtreleri;Bu filtreler sadece efekt vermek amacıyla kullanılırlar.Fotoğraf üzerinde bulundukları renkleri vererek güzel sonuçlar meydana getirirler.Aşağıda karma örnek ve normal örnekler var.Daha iyi anlayacağınıza inanıyorum

Renk filtresi

Renk filtresi

Renk filtresi

Yumuşatıcı filtreler; Bu filtreler fotoğrafta çok yumuşak bir efekt vermeye yarıyor.Tecrübelerime göre yeşil tonun hakim olduğu portre fotoğraflarında güzel sonuçlar veriyor.Aynı zamanda Photoshop ile bu efekti uygulayabilirsiniz.Tavsiye ederim.

yumuşatıcı filtre

yumuşatıcı filtre

                            

                           

Şimdilik aklıma gelen filtreler bunlar.Diğer filtrelerin tümü efekt vermek amaçlı.Benim size önerdiklerim Nd filtre ve Polarize filtredir.Sorularınız olursa çekinmeden sorun bilmiyorsam bile sizin için araştırır anlayacağınız şekilde anlatırım.Görüşmek üzere.Hoşçakalın :)


For Further Reading,
filtre çeşitleri, infrared, nd, polarize, uv

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Telif hakkı saklıdır

Telif hakkı saklıdır